Kam na výlet alebo čo podniknúť v našom okolí

Okolie chát

Príroda, príroda, príroda...

V blízkom okolí našej chatovej osady PT Javorina nájdete samú prírodu. Príroda naľavo, príroda napravo, príroda všade.

Je tam množstvo chodníčkov po lesoch alebo po ceste, počas sezóny môžete hľadať hríby, zbierať maliny, jahody alebo černice.

TURISTIKA a CYKLOTURISTIKA

Biele Karpaty a okolie Myjavy

Biele Karpaty sa nachádzajú na západe Slovenska a tvoria štátnu hranicu s Českou republikou v dĺžke 60 kilometrov. Sú vyhlásené za chránenú krajinnú oblasť a majú mnoho prírodných krás. Nachádzame tu viacero štátnych prírodných rezervácií (napr. Turecký vrch, Javorina, Luh pri obci Horní Němčí, Háj u Lipova a Vlčnovský háj), množstvo chránených prírodných výtvorov, chránených nálezísk a prírodných pamiatok, z ktorých najznámejšie sú Haluzická tiesňava, Krasín nad Dolnou Súčou, Vršatecké bradlá a ďalšie. Ťažiskom ochrany prírody sú hlavne neopakovateľné, vzácne krásy bielokarpatských lúk. Na území Bielych Karpát dokázali lesy, lúky, políčka a typické roztúsené kopaničiarske osídlenie s prvkami pôvodnej ľudovej architektúry vytvoriť dokonalý malebný celok.

V okolí Myjavy sa nachádza veľké množstvo turistických chodníkov a cykloturistických trás. Na stránke mesta Myjava nájdete niekoľko typov na turistiku.

Nižšie na našej web stránke nájdete niekoľko typov na výlety po okolí.

Veľká Javorina

Turistika, cyklo-turistika, výhliadka na Moravu a Slovensko

Veľká Javorina je navyšší vrch Bielych Karpát. Má výšku 969,8 m.n.m. Na samom vrchu stojí vysielač Veľká Javorina a trošku nižšie nájdete reštauráciu Holubyho Chata.

Od chát PT Javorina vedie červená turistická trasa, ktorá Vás dovedie priamo na vrch Veľkej Javoriny. Cesta tam /skoro stále hore kopcom/ trvá cca 3hod. Cesta naspäť /dole kopcom/ je už rýchlejšia a trvá cca 2hod. Skúste si naplánovať celodennú turistiku s obedom v Holubyho Chate. Takto to zvládnete v pohodovom tempe a aj si oddýchnete.

Na Veľkú Javorinu sa chodí aj na bicykloch. Tí čo nezvládajú horskú cyklistiku, môžu ísť po normálnej ceste smerom na Starú Turú a odtiaľ na Veľkú Javorinu.

Partizánske bunkre Zemľanky

Počas II.svetovej vojny v okolitých lesoch Bielych Karpát bojovalo a skrývalo sa veľa partizánov. V doline potoka Kostolník sa nachádzajú zrekonštuované partizánske bunkre zvané "Zemľanky."

V Zemľankách počas Slovenského národného povstania táboril oddiel kpt.Miloša Uhra. Viac sa dozviete tu.

Z PT Javorina sa k bunkrom dostanete po žltej a neskôr zelenej turistickej trase. K bunkrom je prístup aj na cykloturistiku.

HRAD BRANČ

Branč

Poloha: Hrad sa nachádza v Myjavskej pahorkatine na homoľovom kopci vo výške 475 m.n.m., priamo nad obcou Podzámok (miestna časť obce Podbranč).

História: Pohraničný hrad Branč strážiaci cesty cez Karpaty na Moravu vznikol v 2. polovici 13. storočia, prvý raz sa spomína v roku 1317. Roku 1332 patril Jánovi Luxemburskému. K hradu patrilo 12 obcí. R. 1672 tu mučili účastníkov vzbury z Turej Lúky a Senice. 1674-75 tu väznili protestantských kňazov odsúdených na galeje. Koncom 17. storočia vyhorel, od 18. storočia už nebol obývaný a spustol.

Popis: Zrúcaniny sú v dobrom zakonzervovanom stave.

Prístup: Z obce Podzámok po vyznačenom chodníku. Asi sto metrov pod hradom je parkovisko. Z Myjavy vedie modrá turistická značka.

Viac informácií nájdete na stránke obce Podbranč. 

 

BRADLO

Na vrchu Bradlo sa nachádza mohyla Milana Rastislava Štefánika. Je odtiaľ nádherný výhľad na samotné okolie Myjavskej pahorkatiny, a priamo na mesto  Brezová pod Bradlom a obcu Košariská.

Viac si môžete o samotnej mohyle prečítať na www.bradlo.sk.

 

VÝHLIADKOVÉ VEŽE v okolí Myjavy

Výhliadková veža Hrajky alebo Poľana sú obľúbenou atrakciou v okolí.

K veži Poľana vedie parkoviska pekná cestička, vhodná aj pre tých, ktorí nezvládajú náročný terén. Výhliadková Veža Hrajky sa nachádza hneď vdeľa hlavnej cesty na konci Myjavy, časť Turá Lúka.

TU nájdete viac informácií o tom, kde sa výhliedkové veže nachádzajú.

HRAD Čachtický hrad

Čachtický hrad sa vypína nad obcou Čachtice, neďaleko Nového Mesta nad Váhom. Postavený bol v prvej polovici 13. storočia, v 15. storočí bola stavba rozšírená. Hrad smutne preslávila Krvavá grófka Alžbeta Báthoryová, ktorá tu žila na prelome 16. a 17. storočia. Údajne dala zavraždiť až 600 mladých dievčat, aby sa mohla kúpať v ich krvi, a tak navždy zostať mladá a krásna. V roku 1611 dal grófku v Bytči palatín Thurzo odsúdiť na doživotné väzenie.

V roku 1708 bol hrad vypálený vojskami Františka Rákócziho. Odvtedy pustol a dnes je zrúcaninou, ktorá poskytuje nádherný výhľad.

Krásny výhľad z hradných múrov a špecifická silueta dobre zachovalej zrúcaniny, zabezpečili tomuto hradu spolu s hradom Strečno a Spišským hradom, úlohu v Hollywoodskom filme Dračie Srdce (Dragon Heart). Pasáže z filmu boli nakrútené práve na týchto hradoch.

JAZDA NA KONI

MYJAVSKÉ KOPANICE

Myjavské kopanice sa nachádzajú medzi Malými a Bielymi Karpatami. Medzi väčšie mestečká tu patria Myjava, Stará Turá a Brezová pod Bradlom. Kopanice sú posiate množstvom malách osád, v ktorých domy slúžia často na rekreáciu ako chalupy.

Myjavské kopanice sú vyhľadávané pre kľud a odpočinok, hrady a pamiatky, cykloturistiku a ľahšiu turistiku, zahradkárčenie, a pre ľudí z napr.Bratislavy svojou blízkosťou.

GAZDOVSKÝ DVOR

Stála expozícia typickej kopaničiarskej usadlosti z konca 19. storočia - Gazdovský dvor - prezentuje tradičné formy života a bývania v myjavskom regióne. Zrekonštruovaný objekt však nie je iba statickou ukážkou architektúry, tradícií a remesiel, ale počas celoročnej prevádzky žije skutočným životom poľnohospodárskej udalosti. Umožňuje tak návštevníkom vychutnať si dobu našich predkov všetkými zmyslami. Areál Gazdovského dvora sa nachádza v myjavskej mestskej časti Turá Lúka pri evanjelickom kostole, na mieste, kde existovalo gazdovstvo už v 18. storočí. O Gazdovský dvor sa starajú gazda s gazdinou, ktorí tu pocestného pohostia aspoň bylinkovým čajom z vlastnej záhradky či masteným chlebom. Nájdete tu všetko, čo by nemalo na poriadnom myjavskom gazdovstve chýbať. Domáce zvieratá - ovce, kozy, zajace, sliepky, nájdete aj psa v búde alebo kocúra na okne. Pri stodole sú pripravené na robotu voz, sane, rajtár, brány, sečkovica, mláťačka... Počas roka tu môžete zažiť kopaničiarsku svadbu, fašiangy, zabíjačku, šibačky, dožinky, dupanie humna, vyskúšať si varenie slivkového lekváru, prípravu slivkových gulí, obliecť si myjavský kroj. Takmer všetok mobiliár v interiéri i exteriéri Gazdovského dvora je autentický a pochádza z darov obyvateľov Myjavy, Turej Lúky, Starej Myjavy, Brestovca, Rudníka, Vrboviec a ďalších kopaničiarskych obcí. Tieto predmety majú svoj vek, prešli mnohými rukami a prostredníctvom nich tu zostal aj kus života našich predkov.

DETSKÉ IHRISKO pri priehrade

Vodné nádrže v okolí

Stará Myjava priehrada

V okolí Starej Myjavy sa nachádza viacero vodných nádrží, v ktorých sa dá kúpať.

Cca 5 minút peši od našich chát sa nachádza vodná nádrž Stará Myjava. Je obľúbenou letnou atrakciou. Nádrž bola stavaná od roku 1968 a napustená v 1973. Okolo nádrže je trávnatá plocha, ktorá slúži ako "pláž." Návštevníci tu relaxujú, kúpu sa, člnkujú alebo aj rybárčia. V blízkosti je veľké detské ihrisko a lanový park, exteriérové fitness stroje.

V okolí Myjavy sa nachádza ešte vodná nádrž Brestovec /momentálne vypustená/, Kunov, Dubník a Zelená Voda. Viac informácií nájdete aj na stránke mesta.

Pri priehrade sa nachádza reštaurácia TOBB.

 

Veterný mlyn v Kuželove /Česká Republika/

Národná kultúrna pamiatka - Veterný mlyn v Kuželove bol postavený v roku 1842 a používali ho roľníci z okolia. Je to mlyn holanského typu. Bol rekonštuovaný, a slúži ako múzeum. Pamiatku odporúčame aj rodinám s deťmi. Prehliadka je aj s výkladom.

Na stránke Techniského Múzea v Brne nájdete viac informácií.

TOP