Kam na výlet alebo čo podniknúť v našom okolí

BIELE KARPATY - TURISTIKA

Biele Karpaty sa nachádzajú na západe Slovenska a tvoria štátnu hranicu s Českou republikou v dĺžke 60 kilometrov. Sú vyhlásené za chránenú krajinnú oblasť a majú mnoho prírodných krás. Nachádzame tu viacero štátnych prírodných rezervácií (napr. Turecký vrch, Javorina, Luh pri obci Horní Němčí, Háj u Lipova a Vlčnovský háj), množstvo chránených prírodných výtvorov, chránených nálezísk a prírodných pamiatok, z ktorých najznámejšie sú Haluzická tiesňava, Krasín nad Dolnou Súčou, Vršatecké bradlá a ďalšie. Ťažiskom ochrany prírody sú hlavne neopakovateľné, vzácne krásy bielokarpatských lúk. Na území Bielych Karpát dokázali lesy, lúky, políčka a typické roztúsené kopaničiarske osídlenie s prvkami pôvodnej ľudovej architektúry vytvoriť dokonalý malebný celok.

HRAD BRANČ

Branč

Poloha: Hrad sa nachádza v Myjavskej pahorkatine na homoľovom kopci vo výške 475 m.n.m., priamo nad obcou Podzámok (miestna časť obce Podbranč).

História: Pohraničný hrad Branč strážiaci cesty cez Karpaty na Moravu vznikol v 2. polovici 13. storočia, prvý raz sa spomína v roku 1317. Roku 1332 patril Jánovi Luxemburskému. K hradu patrilo 12 obcí. R. 1672 tu mučili účastníkov vzbury z Turej Lúky a Senice. 1674-75 tu väznili protestantských kňazov odsúdených na galeje. Koncom 17. storočia vyhorel, od 18. storočia už nebol obývaný a spustol.

Popis: Zrúcaniny sú v dobrom zakonzervovanom stave.

Prístup: Z obce Podzámok po vyznačenom chodníku. Asi sto metrov pod hradom je parkovisko. Z Myjavy vedie modrá turistická značka.

 

BRADLO

Na vrchu Bradlo sa nachádza mohyla Milana Rastislava Štefánika. Je odtiaľ nádherný výhľad na samotné okolie Myjavskej pahorkatiny, a priamo na mesto  Brezová pod Bradlom a obcu Košariská.

Viac si môžete o samotnej mohyle prečítať na www.bradlo.sk.

 

VÝHLIADKOVÉ VEŽE v okolí Myjavy

HRAD Čachtický hrad

Čachtický hrad sa vypína nad obcou Čachtice, neďaleko Nového Mesta nad Váhom. Postavený bol v prvej polovici 13. storočia, v 15. storočí bola stavba rozšírená. Hrad smutne preslávila Krvavá grófka Alžbeta Báthoryová, ktorá tu žila na prelome 16. a 17. storočia. Údajne dala zavraždiť až 600 mladých dievčat, aby sa mohla kúpať v ich krvi, a tak navždy zostať mladá a krásna. V roku 1611 dal grófku v Bytči palatín Thurzo odsúdiť na doživotné väzenie.

V roku 1708 bol hrad vypálený vojskami Františka Rákócziho. Odvtedy pustol a dnes je zrúcaninou, ktorá poskytuje nádherný výhľad.

Krásny výhľad z hradných múrov a špecifická silueta dobre zachovalej zrúcaniny, zabezpečili tomuto hradu spolu s hradom Strečno a Spišským hradom, úlohu v Hollywoodskom filme Dračie Srdce (Dragon Heart). Pasáže z filmu boli nakrútené práve na týchto hradoch.

JAZDA NA KONI

MYJAVSKÉ KOPANICE

GAZDOVSKÝ DVOR

Stála expozícia typickej kopaničiarskej usadlosti z konca 19. storočia - Gazdovský dvor - prezentuje tradičné formy života a bývania v myjavskom regióne. Zrekonštruovaný objekt však nie je iba statickou ukážkou architektúry, tradícií a remesiel, ale počas celoročnej prevádzky žije skutočným životom poľnohospodárskej udalosti. Umožňuje tak návštevníkom vychutnať si dobu našich predkov všetkými zmyslami. Areál Gazdovského dvora sa nachádza v myjavskej mestskej časti Turá Lúka pri evanjelickom kostole, na mieste, kde existovalo gazdovstvo už v 18. storočí. O Gazdovský dvor sa starajú gazda s gazdinou, ktorí tu pocestného pohostia aspoň bylinkovým čajom z vlastnej záhradky či masteným chlebom. Nájdete tu všetko, čo by nemalo na poriadnom myjavskom gazdovstve chýbať. Domáce zvieratá - ovce, kozy, zajace, sliepky, nájdete aj psa v búde alebo kocúra na okne. Pri stodole sú pripravené na robotu voz, sane, rajtár, brány, sečkovica, mláťačka... Počas roka tu môžete zažiť kopaničiarsku svadbu, fašiangy, zabíjačku, šibačky, dožinky, dupanie humna, vyskúšať si varenie slivkového lekváru, prípravu slivkových gulí, obliecť si myjavský kroj. Takmer všetok mobiliár v interiéri i exteriéri Gazdovského dvora je autentický a pochádza z darov obyvateľov Myjavy, Turej Lúky, Starej Myjavy, Brestovca, Rudníka, Vrboviec a ďalších kopaničiarskych obcí. Tieto predmety majú svoj vek, prešli mnohými rukami a prostredníctvom nich tu zostal aj kus života našich predkov.

DETSKÉ IHRISKO pri priehrade

PRIEHRADA Stará Myjava

TOP