O chatách:
O chatách

Výbava chaty
Spoločenská sála
Fotogaléria chaty a areál
Fotogaléria dvojchata
Fotogaléria chata 9 a ihrisko
Tábory, skupiny
Ceny
Ubytovací poriadok
Kontakt

Video:
Video chaty a
Film o regióne

O okolí:
Okolie
Región
Myjava
Turistika a cykloturistika
Gazdovský dvor
Linky

Informačne:
KODRETA furniture s.r.o.
Výroba kovového nábytku


Región

Biele Karpaty sa nachádzajú na západe Slovenska a tvoria štátnu hranicu s Českou republikou v dĺžke 60 kilometrov. Sú vyhlásené za chránenú krajinnú oblasť a majú mnoho prírodných krás. Nachádzame tu viacero štátnych prírodných rezervácií (napr. Turecký vrch, Javorina, Luh pri obci Horní Němčí, Háj u Lipova a Vlčnovský háj), množstvo chránených prírodných výtvorov, chránených nálezísk a prírodných pamiatok, z ktorých najznámejšie sú Haluzická tiesňava, Krasín nad Dolnou Súčou, Vršatecké bradlá a ďalšie. Ťažiskom ochrany prírody sú hlavne neopakovateľné, vzácne krásy bielokarpatských lúk. Na území Bielych Karpát dokázali lesy, lúky, políčka a typické roztúsené kopaničiarske osídlenie s prvkami pôvodnej ľudovej architektúry vytvoriť dokonalý malebný celok.

K najvyšším vrcholom patrí Veľká Javorina (970 m), Velký Lopeník (912 m), Chmelová (925 m), Kobylinec (911 m), Čupec (819 m), Dúžník (807 m), Machnáč (771 m) a Kykula (746 m). Biele Karpaty tvoria rôznorodú a malebnú krajinu, v ktorej sa v dokonalej súhre striedajú lesy, lúky a polia. Lesy sú väčšinou listnaté, prevládajúcou drevinou je buk, v menšej miere sa vyskytuje dub, jaseň, javor, breza a lipa. V kopcoch Bielych Karpát pramení množstvo prítokov Váhu a darí sa tu rastlinám, ktoré nerastú nikde inde na Slovensku - najmä vzácnym druhom orchideí.

Oblasť Bielych Karpát ponúka veľmi dobré podmienky na zimné i letné športy. Nachádza sa tu veľa bežkárskych dráh a na Starej Myjave alebo Lopeníku si môžte aj zalyžovať. V lete máte k dispozícii viacero dobre značených turistický trás - najzaujímavejšou je hlavná hrebeňová trasa vedúca skoro celým hrebeňom Bielych Karpát. V oblasti sú tiež vhodné podmienky na cykloturistiku a vodné športy.


Hrady v okolí:

Čachtický hrad sa vypína nad obcou Čachtice, neďaleko Nového Mesta nad Váhom. Postavený bol v prvej polovici 13. storočia, v 15. storočí bola stavba rozšírená. Hrad smutne preslávila Krvavá grófka Alžbeta Báthoryová, ktorá tu žila na prelome 16. a 17. storočia. Údajne dala zavraždiť až 600 mladých dievčat, aby sa mohla kúpať v ich krvi, a tak navždy zostať mladá a krásna. V roku 1611 dal grófku v Bytči palatín Thurzo odsúdiť na doživotné väzenie.

V roku 1708 bol hrad vypálený vojskami Františka Rákócziho. Odvtedy pustol a dnes je zrúcaninou, ktorá poskytuje nádherný výhľad.

Krásny výhľad z hradných múrov a špecifická silueta dobre zachovalej zrúcaniny, zabezpečili tomuto hradu spolu s hradom Strečno a Spišským hradom, úlohu v Hollywoodskom filme Dračie Srdce (Dragon Heart). Pasáže z filmu boli nakrútené práve na týchto hradoch.

Cachticky hrad Cachticky hrad Cachticky hrad Cachticky hrad
Cachticky hrad Cachticky hrad Cachticky hrad  

Branč

Poloha: Hrad sa nachádza v Myjavskej pahorkatine na homoľovom kopci vo výške 475 m.n.m., priamo nad obcou Podzámok (miestna časť obce Podbranč).

História: Pohraničný hrad Branč strážiaci cesty cez Karpaty na Moravu vznikol v 2. polovici 13. storočia, prvý raz sa spomína v roku 1317. Roku 1332 patril Jánovi Luxemburskému. K hradu patrilo 12 obcí. R. 1672 tu mučili účastníkov vzbury z Turej Lúky a Senice. 1674-75 tu väznili protestantských kňazov odsúdených na galeje. Koncom 17. storočia vyhorel, od 18. storočia už nebol obývaný a spustol.

Popis: Zrúcaniny sú v dobrom zakonzervovanom stave.

Prístup: Z obce Podzámok po vyznačenom chodníku. Asi sto metrov pod hradom je parkovisko. Z Myjavy vedie modrá turistická značka.

Hrad Branc Hrad Branc Hrad Branc
Hrad Branc Hrad Branc  

Folklór

Čo je najkrajšie na Slovensku?
No predsa dievčatá.

A v čom sú najkrajšie?
No predsa v Slovenskom kroji.

A kde sa dajú tieto dievčatá najľahšie nájsť?
No predsa na folklórnych festivaloch.

Folklór patrí na Slovensku medzi najväčšiu pýchu krajiny. Každá oblasť, mesto, dedina, obec má svôj vlastný charakter a svoj vlastný folklór - kroje, hudbu, piesne, architektúru, zvyky, tradície, tance, nárečie a väčšina ľudí, ktorí prídu na Slovensko, by rada videla z folklóru čo najviac. A práve to im umožňujú folklórne festivaly, ktorých je na Slovensku obrovské množstvo a ktoré mu ponúkajú najlepšiu možnosť zoznámiť sa nielen s folklórom, ale aj s charakterom a mentalitou Slovákov.

Najväčšie festivaly na Slovensku sú vo Východnej, Myjave a Detve a všetky tri festivaly sú organizované pod hlavičkou C.I.O.F.F. ( najväčšia folkloristická celosvetová organizácia ). Ostatné festivaly majú skôr regionálny charakter, ale často svojou kvalitou nezaostávajú za týmito tromi festivalmi. Vo všeobecnosti možno povedať, že medzi festivalmi sú dosť výrazné rozdiely a každý ma svojú vlastnú, typickú atmosféru a čaro. Na najlepších festivaloch žije festivalom celé mesto - dokonca celá oblasť a folklór cítite na každom kroku.

Mesto Myjava má bohatú folklórnu tradíciu a je prirodzeným centrom kopaničiarskeho regiónu. V tomto kraji kopcov, kopaníc a sliviek sa vždy dobre darilo tancom i piesňam a folklór tu má medzi ľuďmi svoje prirodzené miesto. Z lásky k pôvodným myjavským tradíciám bol v roku 1955 mladými nadšencami folklóru založený Folklórny súbor piesní a tancov Kopaničiar . Odvtedy tento súbor obohacuje kultúrno-spoločenský život nielen v širokom myjavskom regióne a v rámci celého Slovenska, ale i ďaleko za hranicami našej vlasti.

jún: Medzinárodný folklórny festival Myjava
Miesto: Myjava, prírodný amfiteáter PKO Trnovce

Folklorne slavnosti Folklorne slavnosti Folklorne slavnosti
Folklorne slavnosti Folklorne slavnosti Folklorne slavnosti